«Üzleti elemzés kezdőknek»
Nagy Péter
Üzleti elemző, Európai Gazdasági és Szociális Bizottság

Kurzusok
Keressük meg, amire szükséged van! Adj meg keresési kifejezést:
Keressük meg, amire szükséged van! Adj meg keresési kifejezést:
Keressük meg, amire szükséged van! Adj meg keresési kifejezést:
Keressük meg, amire szükséged van! Adj meg keresési kifejezést:
Bevezetés a hatékony tanulást segítő SQ3R technikába
Akár önállóan, akár szervezetten; akár a Labánál, akár más intézményben tanulsz is, egy dolog egészen biztos: sokat kell majd olvasnod, ha szeretnél elmélyülni a választott területeden. Nyilván más mennyiséggel áll szemben egy leendő jogász, és mással egy képzés alatt álló fitneszedző, és más-más jellegű forrásokra támaszkodik egy kutatóorvos, mint egy szoftverfejlesztő, de tananyagot olvasni mindenkinek kell.
Ha olvasás, illetve olvasásfejlesztés, a legtöbb embernek azonnal a különféle gyorsolvasási tanfolyamok ugranak be, ami nem a legjobb út. Akár szórakozásból, akár tanulás okán olvasunk, a gyorsaság csak másodlagos szempont lehet. Hiszen ki akarna gyorsvonat- sebességgel átszáguldani egy élvezetes regényen? És ami a mi szempontunkból relevánsabb kérdés: biztos, hogy a gyorsaság a fontos, ha tanulásról van szó?
Persze tény, hogy az időfaktor nem elhanyagolható egy húzósabb vizsgaidőszakban vagy egy olyan projektben, amelyben új ismereteket kell hipersebességgel felhalmoznod... De a gyorsaság önmagában kevés. Értőn kell olvasni, és ezt – a többi tanulási technikához hasonlóan – nem nagyon tanítják sehol. Az alábbiakban egy olyan módszerrel ismerkedhetsz meg, amely az értő olvasás képességét magasabb szintre emeli.
Az SQ3R technika célja az olvasottak minél alaposabb megértése és feldolgozása, méghozzá úgy, hogy az anyag hosszú távon is beépüljön a memóriába. A módszer neve egy angol betűszó, ahol az egyes betűk a módszer egyes lépéseire utalnak.
Ismerkedj meg a szöveggel. Értelmezd a címet, olvasd el a bevezetést és a befejezést, fusd át az alcímeket, a félkövérrel szedett sorokat, nézd meg az ábrákat. Ha vannak a fejezet végén ellenőrző kérdések, olvasd el azokat is! Ezzel a felületes, de mégis a lényegre koncentráló áttekintéssel már meg tudod állapítani, miről is szól az anyag, melyek a főbb gondolatok, milyen irányba halad a szöveg, milyen szerkezete és logikája van az olvasottaknak. Ebben a szakaszban anélkül ismerkedsz meg a szöveg egészével, hogy elvesznél a részletekben, így a szöveg kontextusba kerül, és azt is fel tudod mérni, milyen nehézségű számodra az anyag.
Sokszor a legjobb szándék ellenére is elveszítjük a fonalat olvasás közben. A sorok pörögnek a szemünk előtt, technikailag el is olvassuk az anyagot, de valójában csak egy monoton, megfoghatatlan szöveghalmazt látunk, amiről ha megkérdeznék, miről is szól, nem tudnánk rá válaszolni. A kérdezés technikája ezt a félautomata olvasást küszöböli ki. Tégy fel olyan kérdéseket magadnak, amelyekre választ szeretnél kapni a szövegből – olvasás során majd ezekre a kérdésekre fogod megkeresni a választ.
A kérdezés technikája csiszolható, sőt, csiszolandó: minél célzottabb kérdéseket teszel fel ugyanis (és ebben segít az előző lépés!), annál nagyobb eséllyel sikerül a lényeget szintetizálnod. Utólag is feltehetsz kérdéseket: például egy-egy nagyobb szakasz után megkérdezheted magadtól: miről is szólt ez a rész? Van esetleg olyan gondolat vagy szakkifejezés, ami homályos?
Lassan, gondolatról gondolatra haladva dolgozd fel a szöveget. Ekkorra már nem ismeretlen számodra az anyag, hiszen a fejezetcímeket, alapgondolatokat, főbb fogalmakat már feltérképezted, illetve a megfelelő kérdéseket feltetted. Ezen a ponton az a dolgod, hogy a fejedben már vázlatosan meglévő tudást kibővítsd részletekkel, tényekkel, indoklásokkal.
A kulcs itt a lassú, értő olvasás. Használj bátran szövegkiemelőt, húzd alá a fontos részeket, jegyzetelj. Ha van kedved, az egyes szakaszok végén megállhatsz, és összefoglalhatod a magad számára az olvasottakat. Vedd észre, ha elkalandozna a figyelmed – inkább állj meg és pihenj, semmint automata üzemmódban folytasd, annak ugyanis semmi értelme, időpazarlás.
Az olvasottak alapján a korábban feltett kérdéseidre próbálj választ adni, méghozzá olyan formában, mintha valaki másnak szeretnéd elmagyarázni a tananyagot. Ha sikerül, akkor jó eséllyel feldolgoztad, megértetted az anyagot. Ha gondot okoz egy-egy válasz, semmi gond: olvasd el újra a vonatkozó részeket, mélyedj el még jobban az adott kérdésben. Ezzel a módszerrel az olvasottakat valóban elsajátíthatod.
A fenti lépéseket ismételd meg minden fejezetre. Miután sikerült végighaladnod a teljes anyagon, tedd félre, majd térj rá vissza 24 óra elteltével. Ekkor már nem kell megismételned az összes lépést, elegendő, ha a feltett kérdéseidre megpróbálsz választ adni. Egy nappal később az anyag 20%-a feledésbe merül, így biztosan ismét elő kell majd venned az anyagot a problémás kérdéseket áttekintendő, de emiatt ne érezd rosszul magad: ez a tanulás természetes menete.
Az SQ3R nem a gyorsolvasásról szól. Mindazonáltal ha azt tapasztalod, hogy kimondottan lassan haladsz, érdemes átgondolni az alábbiakat:
Tégy egy próbát az SQ3R-módszerrel, de ami ennél is fontosabb: ha úgy érzed, az olvasási technikádon van mit csiszolni, ne sajnáld az időt, keresgélj könyvekben vagy az interneten, és találd meg azokat a metódusokat, amelyek a te helyzetedben valódi segítséget nyújtanak.
Oldalunkon a sütiket nemcsak elemzési célokra használjuk, hanem arra is, hogy a látogatási élményt személyre szabottá tegyük és biztosítsuk, hogy a számodra érdekes tartalmakkal találkozhass. A választásaid megjegyzésével figyelünk rád – így nem kell mindent többször elmondanod. Ide kattintva többet is megtudhatsz arról, hogy ehhez mely adataidat használjuk fel.